![]() |
Съвети за по-добро храносмилане |
Стомашните киселини представляват стомашни сокове, които се отделят, докато трае процесът на храносмилане. Тези сокове съдържат киселини и ензими, които имат важната роля да разградят продуктите, които сме приели по време на хранене.
Понякога обаче, тези ензими и киселини отиват обратно към хранопровода, като по този начин създават парене в областта над стомаха, предизвикват оригване и къркорене. Появява се неприятен кисел или горчив вкус в устата.
Причини за лошо храносмилане:
Лоши хранителни навици
Лошите хранителни навици са основен проблем на повечето хора. Бързото хранене създава усеще за тежест, а недобре сдъвканата храна често е причина за киселини. Преяждането е друг хранителен навик, който пречи на правилната функция на стомашно-чревния тракт. Консумацията на пикантни или мазни храни също може да доведат до лошо храносмилане.
Стрес
Високите нива на стрес повишават нивата на стресовите хормони като кортизол, което от своя страна е причина за лошо храносмилане. Тази дисфункция увеличава производството на стомашна киселина. Стресовите ситуации и преживявания често нарушават правилната функция на стомашно-чревния тракт.
Гастроезофагеална рефлуксна болест
Рефлукс е хронично състояние, при което стомашната киселина се връща обратно в хранопровода, причинявайки възпаление и дискомфорт. Мазната и лютивата храна, тютюнопушенето, консумацията на алкохол и носенето на тесни дрехи са част от причините често да изпитвате симптоми на гастроезофагеална рефлуксна болест (ГРБ).
Чревна инфекция
Причината за чревните инфекции са отпадните продукти на патогенната микрофлора – вируси и бактерии. Инфекцията с бактерията Helicobacter pylori може да причини хронично лошо храносмилане. Симптоми на чревна инфекция са тежката коремна болка, повръщане и гадене, диария, втрисане, усещане за слабост и др. Тези симптоми са сигнал, че организмът се опитва да се освободи от токсините. При тези състояние е важно да се приема достатъчно вода, за да се предотврати дехидратация.
Лекарства
Някои лекарства, като нестероидни противовъзпалителни средства, могат да причинят лошо храносмилане като страничен ефект. Важно е да ги приемате успоредно с пробиотик, който ще нормализира чревната микрофлора.
Съвети за по-добро храносмилане:
Хранете се бавно:
Хранете се бавно и приемайте по-малки порции храна на по-равни интервали, за да оставяте повече време за обработка на продуктите!
Не преяждайте! - Ако цял ден гладувате, после има опасност от преяждане - това води до претоварване на стомаха.
Сдъвквайте храната добре! - По този начин отделяте повече слюнка. Тя успокоява хранопровода, като отмива киселините от стените му.
Яжте повече риба, месо, варени зеленчуци и млечни продукти! - Те намаляват риска от поява на стомашни киселини.
Избягвайте провокиращи храни:
Някои храни, като пикантни или мазни храни, могат да предизвикат лошо храносмилане. Избягвайте тези храни или ограничете консумацията им.
Управлявайте стреса:
Стресът може да има отрицателно въздействие върху храносмилането. Практикувайте техники за намаляване на стреса като медитация или упражнения за дълбоко дишане.
Пийте много вода:
Пиенето на вода може да помогне за изхвърлянето на токсините от храносмилателната ви система и да ви поддържа хидратирани.
Спортувайте редовно:
Редовните упражнения могат да подобрят храносмилането чрез увеличаване на притока на кръв към храносмилателната система и намаляване на стреса.
Поддържайте здравословно тегло:
Наднорменото тегло или затлъстяването може да увеличи риска от лошо храносмилане. Поддържането на здравословно тегло чрез диета и упражнения може да помогне за предотвратяване на лошо храносмилане.
Избягвайте пушенето и алкохола:
Пушенето и алкохолът могат да раздразнят храносмилателната система и да доведат до лошо храносмилане.
Прием на пробиотици:
Пробиотиците са полезни бактерии, които могат да помогнат за подобряване на храносмилането чрез възстановяване на баланса на чревната флора.
- 90 % гел от листата на Алое Вера
- 9 % мед
- 75 % витамин C1 за дневна доза
|